Ruch jednostajny prostoliniowy – wzory, zadania i odpowiedzi
Kinematyka – zajmująca się ruchem ciał – to jeden z podstawowych działów fizyki. Po raz pierwszy spotkasz się z nim najpewniej w 7. klasie, jednak temat ten będzie towarzyszył Ci również w szkole średniej oraz – jeżeli zdecydujesz się na studiowanie np. na politechnice – być może również na studiach. Im szybciej opanujesz jej podstawy, tym łatwiej będzie Ci zgłębiać kolejne działy fizyki. A zatem… do dzieła! Ogarnijmy wspólnie ruch jednostajny prostoliniowy. Na luzie ☺
Czym jest ruch? Jednostajny, przyspieszony, prostoliniowy…
Ruch jednostajny prostoliniowy to najłatwiejszy do analizy rodzaj ruchu, dlatego zazwyczaj od niego zaczyna się omawianie działu Kinematyka. Zanim jednak do niego przejdziemy zacznijmy od omówienia tego jaki może być ruch.
Ruch może być (ze względu na tor ruchu):
- prostoliniowy, gdy ciało porusza się po linii prostej (tor ruchu jest prostą)
- krzywoliniowy, gdy ciało nie porusza się po linii prostej (tor ruchu jest krzywą)
Ruch może być również (ze względu na prędkość):
- jednostajny (prędkość jest stała, czyli nie zmienia się)
- przyspieszony (prędkość rośnie)
- opóźniony (prędkość maleje)
Zatem ruch jednostajny prostoliniowy, to ruch ciała, które porusza się po linii prostej ze stałą prędkością.
Ruch jednostajny prostoliniowy – wzory
Dobra wiadomość jest taka, że w zadaniach i obliczeniach związanych z ruchem jednostajnym prostoliniowym wykorzystujemy tylko jeden wzór. Lepsza wiadomość jest taka, że prawdopodobnie dobrze go już znasz. Bez wątpienia spotkałe/aś się z nim na matematyce, rozwiązując zadania „prędkość, droga, czas”
Wzór w ruchu jednostajnym prostoliniowym jest jeden, jednak musisz wiedzieć, jak go zmieniać, by obliczyć poszczególne wartości, np. s, kiedy podane są V i t. Jeśli chcesz poczytać więcej o przekształcaniu tego wzoru sprawdź tutaj.
Aby dobrze zrozumieć, co dzieje się z ciałem podczas określonego rodzaju ruchu, warto znać jego wykres. Dla ruchu jednostajnego prostoliniowego zawsze będzie on wyglądał, jak na przygotowanej przez nas grafice.
Ruch prostoliniowy – rodzaje
W szkole podstawowej będziesz uczyć się nie tylko o ruchu prostoliniowym jednostajnym. Poznasz również ruch jednostajnie przyspieszony prostoliniowy oraz ruch jednostajnie opóźniony prostoliniowy.
Aby dowiedzieć się, na czym polegają, sięgnij po naszą książkę z apką FIZYKA NA LUZIE DLA KLAS 7-8.
Znajdziesz w niej wszystkie zagadnienia z zakresu kinematyki dla klas 7 i 8 szkoły podstawowej, przedstawione w przystępnej formie, z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.
Ruch jednostajny prostoliniowy – zadania i odpowiedzi
Czas, by sprawdzić swoją wiedzę!
Zadanie 1. Przyjmijmy, że pociąg porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. O godzinie 15:20 minął miejscowość Pikowo, a o godzinie 16:50 minął miejscowość Karowo. Miejscowości są od siebie oddalone o 120 km. Oblicz, z jaką prędkością porusza się pociąg.
Zadanie 2. Załóżmy, że Tomek jedzie na rowerze do szkoły ruchem jednostajnym prostoliniowym. Tomek powinien być w szkole na 8:00. Szkoła od domu oddalona jest o 6 km, a jego prędkość to 18 km/h. O której powinien wyjść z domu?
Ruch jednostajny prostoliniowy – podsumowanie
Ruch jednostajny prostoliniowy to najprostszy rodzaj ruchu, od którego warto zacząć naukę. Bez opanowania go, trudno będzie Ci zrozumieć bardziej skomplikowane rodzaje ruchu, które będziesz omawiać na fizyce.
A kiedy poznasz je wszystkie, zadania z zakresu kinematyki – również te, które dotyczą życia codziennego – będziesz rozwiązywać na luzie! ☺